| Internal Part Number | EIS-PPTE1000GP5VDC | |
| Series | PPTE | |
| Pressure Type | Vented Gauge | |
| Operating Pressure | 1000 PSI (6894.76 kPa) | |
| Output Type | Analog, RS-485 | |
| Output | 0 V ~ 5 V | |
| Accuracy | ±0.24% | |
| Voltage - Supply | 6 V ~ 30 V | |
| Port Size | Female - 1/4" (6.35mm) NPT | |
| Port Style | Threaded | |
| Features | - | |
| Termination Style | Cable/Wire Leads | |
| Maximum Pressure | 3000 PSI (20684.27 kPa) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |