Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPTE3000AP2VDC
PPTE3000AP2VDC picture photo
Mfg. Part Number
PPTE3000AP2VDC
Datasheet Download
PPTE3000AP2VDC.pdf
Availability of PPTE3000AP2VDC
QUANTITY
PPTE3000AP2VDC Order Process
Ship out your order
Specifications of PPTE3000AP2VDC
Internal Part NumberEIS-PPTE3000AP2VDC
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesPPTE
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.24%
Voltage - Supply6 V ~ 30 V
Port SizeFemale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination StyleCable/Wire Leads
Maximum Pressure6000 PSI (41368.54 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseCylinder
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPTE3000AP2VDC
PPTE3000AP2VDC Details Description
Related parts for PPTE3000AP2VDC
JUMPER-H1502TR/A3049B/H1500TR 2" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 90A TO-263 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN CHAMP PLUG 64POS .085 R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES MULT OHM 1610 datasheet.pdf
CONN RCPT 54POS INLINE PIN datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE datasheet.pdf