Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPTR0040AP5VN-R111
PPTR0040AP5VN-R111 picture photo
Mfg. Part Number
PPTR0040AP5VN-R111
Datasheet Download
PPTR0040AP5VN-R111.pdf
Availability of PPTR0040AP5VN-R111
QUANTITY
PPTR0040AP5VN-R111 Order Process
Ship out your order
Specifications of PPTR0040AP5VN-R111
Internal Part NumberEIS-PPTR0040AP5VN-R111
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesPPTR
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure40 PSI (275.79 kPa)
Output TypeAnalog, RS-485
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.24%
Voltage - Supply6 V ~ 30 V
Port SizeFemale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination StylePC Pin
Maximum Pressure120 PSI (827.37 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPTR0040AP5VN-R111
PPTR0040AP5VN-R111 Details Description
Related parts for PPTR0040AP5VN-R111
RES ARRAY 8 RES 33 OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 15A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RING LUG NON-INSUL datasheet.pdf
CAP CER 1PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf