Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPTR0300AP2VN-R111
PPTR0300AP2VN-R111 picture photo
Mfg. Part Number
PPTR0300AP2VN-R111
Datasheet Download
PPTR0300AP2VN-R111.pdf
Availability of PPTR0300AP2VN-R111
QUANTITY
PPTR0300AP2VN-R111 Order Process
Ship out your order
Specifications of PPTR0300AP2VN-R111
Internal Part NumberEIS-PPTR0300AP2VN-R111
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesPPTR
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.24%
Voltage - Supply6 V ~ 30 V
Port SizeFemale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination StylePC Pin
Maximum Pressure900 PSI (6205.28 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPTR0300AP2VN-R111
PPTR0300AP2VN-R111 Details Description
Related parts for PPTR0300AP2VN-R111
IC MCU 8/16BIT 32KB OTP 44VQFP datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 3MHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 8POS 2MM GOLD datasheet.pdf
RES 9.65K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 7.62MM datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf