Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPTR0300AP5VN-R120
PPTR0300AP5VN-R120 picture photo
Mfg. Part Number
PPTR0300AP5VN-R120
Datasheet Download
PPTR0300AP5VN-R120.pdf
Availability of PPTR0300AP5VN-R120
QUANTITY
PPTR0300AP5VN-R120 Order Process
Ship out your order
Specifications of PPTR0300AP5VN-R120
Internal Part NumberEIS-PPTR0300AP5VN-R120
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesPPTR
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, RS-485
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.24%
Voltage - Supply6 V ~ 30 V
Port SizeFemale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination StylePC Pin
Maximum Pressure900 PSI (6205.28 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseCylinder
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPTR0300AP5VN-R120
PPTR0300AP5VN-R120 Details Description
Related parts for PPTR0300AP5VN-R120
SENSOR 200PSIS M20 4-20 MA datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 20% 760VDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 1CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3V IN 3.3V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RING TONGUE TERMINAL datasheet.pdf
BERGSTIK II DUAL ST datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB datasheet.pdf
RES 100K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf