| Internal Part Number | EIS-PPTR0500AP2VN-R111 | |
| Series | PPTR | |
| Pressure Type | Absolute | |
| Operating Pressure | 500 PSI (3447.38 kPa) | |
| Output Type | Analog, RS-232 | |
| Output | 0 V ~ 5 V | |
| Accuracy | ±0.24% | |
| Voltage - Supply | 6 V ~ 30 V | |
| Port Size | Female - 1/4" (6.35mm) NPT | |
| Port Style | Threaded | |
| Features | - | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Maximum Pressure | 1500 PSI (10342.14 kPa) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |