Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPTR1000AP2VN-R111
PPTR1000AP2VN-R111 picture photo
Mfg. Part Number
PPTR1000AP2VN-R111
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
PRESSURE TRANSDUCER
Datasheet Download
PPTR1000AP2VN-R111.pdf
Availability of PPTR1000AP2VN-R111
QUANTITY
PPTR1000AP2VN-R111 Order Process
Ship out your order
Specifications of PPTR1000AP2VN-R111
Internal Part NumberEIS-PPTR1000AP2VN-R111
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesPPTR
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.24%
Voltage - Supply6 V ~ 30 V
Port SizeFemale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination StylePC Pin
Maximum Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPTR1000AP2VN-R111
PPTR1000AP2VN-R111 Details Description
Related parts for PPTR1000AP2VN-R111
LED YELLOW T1-3/4 QUAD RTANG PCB datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISR 2.32V SOT23-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 2 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG R/A INLINE PLUG 55POS datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 24POS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONN HDR SPRING DL 14POS SLD CUP datasheet.pdf
IC RF PWR AMP 802.11B/G/N 16VQFN datasheet.pdf
THERMAL PAD 20X5X3MM datasheet.pdf
HDM 9SMPR090F G datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT datasheet.pdf