Sharp Microelectronics PQ015EZ01ZZ
PQ015EZ01ZZ picture photo
Mfg. Part Number
PQ015EZ01ZZ
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 1A SC63
Datasheet Download
PQ015EZ01ZZ.pdf
Availability of PQ015EZ01ZZ
QUANTITY
PQ015EZ01ZZ Order Process
Ship out your order
Specifications of PQ015EZ01ZZ
Internal Part NumberEIS-PQ015EZ01ZZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)0.2V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.35 V ~ 10 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-6, DPak (5 Leads + Tab)
Supplier Device PackageSC-63
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PQ015EZ01ZZ
Related LinksPQ015, PQ015EZ01ZZ Datasheet, Sharp Microelectronics Distributor
PQ015EZ01ZZ Details Description
Related parts for PQ015EZ01ZZ
DIODE ZENER 22V 1W DO41 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL KNOB datasheet.pdf
CONN TERM BLK FEED THRU G/Y 26MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 32.4 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 640MA 394 MOHM datasheet.pdf
T4016, 2NC+2NO, 90 ACT, 3 X 0.5 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 3W datasheet.pdf