Sharp Microelectronics PQ025EH02ZZ
PQ025EH02ZZ picture photo
Mfg. Part Number
PQ025EH02ZZ
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 2A TO263
Datasheet Download
PQ025EH02ZZ.pdf
Availability of PQ025EH02ZZ
QUANTITY
PQ025EH02ZZ Order Process
Ship out your order
Specifications of PQ025EH02ZZ
Internal Part NumberEIS-PQ025EH02ZZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output2A
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input3 V ~ 10 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device PackageTO-263
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PQ025EH02ZZ
Related LinksPQ025, PQ025EH02ZZ Datasheet, Sharp Microelectronics Distributor
PQ025EH02ZZ Details Description
Related parts for PQ025EH02ZZ
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 3.6A DPAK datasheet.pdf
VARISTOR 387V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
HEX KEY L SHAPE 0.05" 1.6" datasheet.pdf
RES SMD 196K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
09P UMNL PIN HDR ASSY V2NAT LF datasheet.pdf
15 MHz Rail-to-Rail Operational Amplifiers IC datasheet.pdf