Sharp Microelectronics PQ1U361M2ZPH
PQ1U361M2ZPH picture photo
Mfg. Part Number
PQ1U361M2ZPH
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.6V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
PQ1U361M2ZPH.pdf
Availability of PQ1U361M2ZPH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PQ1U361M2ZPH Order Process
Ship out your order
Specifications of PQ1U361M2ZPH
Internal Part NumberEIS-PQ1U361M2ZPH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.6V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.2V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)180mA
Operating Temperature-30°C ~ 80°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PQ1U361M2ZPH
Related LinksPQ1U36, PQ1U361M2ZPH Datasheet, Sharp Microelectronics Distributor
PQ1U361M2ZPH Details Description
Related parts for PQ1U361M2ZPH
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 360 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
MICRO-D RCPT 51POS PIN 18" WIRE datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 7" 0.50MM 12POS datasheet.pdf
RES SMD 118K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 320A DO205AB datasheet.pdf
CONN HDR 37POS 2MM T/H datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 8.2UH SMD datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 11MHZ RRO DIE datasheet.pdf