Hirose Electric Co Ltd PQ50S-48S
PQ50S-48S picture photo
Mfg. Part Number
PQ50S-48S
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
CONN RCPT
Datasheet Download
PQ50S-48S.pdf
Availability of PQ50S-48S
QUANTITY
PQ50S-48S Order Process
Ship out your order
Specifications of PQ50S-48S
Internal Part NumberEIS-PQ50S-48S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesPQ50
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions48
Pitch0.148" (3.75mm)
Number of Rows6
Row Spacing0.152" (3.85mm)
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Contact TerminationCrimp
Fastening Type-
ColorBlack
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PQ50S-48S
Related LinksPQ50, PQ50S-48S Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
PQ50S-48S Details Description
Related parts for PQ50S-48S
KIT EVAL TEMPERATURE RECORDER datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
Connector Receptacle 37 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
HEADER 8POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
IMPACT BP 4X10 RW SN datasheet.pdf
NTC THERMISTOR G1550 / 10 K / 2% datasheet.pdf