CUI Inc. PQMC3-D24-S24-S
PQMC3-D24-S24-S picture photo
Mfg. Part Number
PQMC3-D24-S24-S
Brief Description
DC/DC CONVERTER 24V 125MA 3W
Datasheet Download
PQMC3-D24-S24-S.pdf
Availability of PQMC3-D24-S24-S
QUANTITY
PQMC3-D24-S24-S Order Process
Ship out your order
Specifications of PQMC3-D24-S24-S
Internal Part NumberEIS-PQMC3-D24-S24-S
Thermal Management of Power Supplies
RoHS InformationPQMC3-S Series Cert of Compliance
Featured ProductCUI - 3 W Isolated DC-DC Converters
3D ModelPQMC3-D24-S24-S
Standard Package22
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPQMC3-S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)125mA
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesOCP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-SIP Module (7 Leads)
Size / Dimension0.87" L x 0.37" W x 0.47" H (22.0mm x 9.5mm x 12.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PQMC3-D24-S24-S
Related LinksPQMC3-D, PQMC3-D24-S24-S Datasheet, CUI Inc. Distributor
PQMC3-D24-S24-S Details Description
Related parts for PQMC3-D24-S24-S
CONN MOD JACK 6P6C VERT UNSHLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
REGULATR 20A BSTR FOR PT7711 HRZ datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 2GHZ 8HSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 3P3T datasheet.pdf
Connector Header 62 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf