CUI Inc. PQMC3-D48-S12-S
PQMC3-D48-S12-S picture photo
Mfg. Part Number
PQMC3-D48-S12-S
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 3W
Datasheet Download
PQMC3-D48-S12-S.pdf
Availability of PQMC3-D48-S12-S
QUANTITY
PQMC3-D48-S12-S Order Process
Ship out your order
Specifications of PQMC3-D48-S12-S
Internal Part NumberEIS-PQMC3-D48-S12-S
Thermal Management of Power Supplies
RoHS InformationPQMC3-S Series Cert of Compliance
Featured ProductCUI - 3 W Isolated DC-DC Converters
3D ModelPQMC3-D48-S12-S
Standard Package22
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPQMC3-S
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)250mA
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-SIP Module (7 Leads)
Size / Dimension0.87" L x 0.37" W x 0.47" H (22.0mm x 9.5mm x 12.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PQMC3-D48-S12-S
Related LinksPQMC3-D, PQMC3-D48-S12-S Datasheet, CUI Inc. Distributor
PQMC3-D48-S12-S Details Description
Related parts for PQMC3-D48-S12-S
SWITCH DIP MINI SHAFT 16POS T/H datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 630V X7R 1825 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 212POS .050 SMD datasheet.pdf
LED LAMP 12V RED FOR M2P INDICTR datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 20NS 352SBGA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V datasheet.pdf