CUI Inc. PQMC3-D5-S24-S
PQMC3-D5-S24-S picture photo
Mfg. Part Number
PQMC3-D5-S24-S
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 24V 3W
Datasheet Download
PQMC3-D5-S24-S.pdf
Availability of PQMC3-D5-S24-S
QUANTITY
PQMC3-D5-S24-S Order Process
Ship out your order
Specifications of PQMC3-D5-S24-S
Internal Part NumberEIS-PQMC3-D5-S24-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Power DC-DC Converters
EMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
Thermal Management of Power Supplies
RoHS InformationPQMC3-S Series Cert of Compliance
Standard Package22
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPQMC3-S
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)9V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)125mA
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-SIP Module (7 Leads)
Size / Dimension0.87" L x 0.37" W x 0.47" H (22.0mm x 9.5mm x 12.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency-
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PQMC3-D5-S24-S
Related LinksPQMC3-D, PQMC3-D5-S24-S Datasheet, CUI Inc. Distributor
PQMC3-D5-S24-S Details Description
Related parts for PQMC3-D5-S24-S
IC D/A CONV 16BIT PAR 28-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-TQFN datasheet.pdf
CONN RCPT HM 55POS RT ANG 2MM datasheet.pdf
VARISTOR 216V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
RES 226K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 12-24V 1.04A datasheet.pdf