CUI Inc. PQZ6-Q24-S15-D
PQZ6-Q24-S15-D picture photo
Mfg. Part Number
PQZ6-Q24-S15-D
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 15V 6W
Datasheet Download
PQZ6-Q24-S15-D.pdf
Availability of PQZ6-Q24-S15-D
QUANTITY
PQZ6-Q24-S15-D Order Process
Ship out your order
Specifications of PQZ6-Q24-S15-D
Internal Part NumberEIS-PQZ6-Q24-S15-D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermal Management of Power Supplies
3D ModelPQZ6-Q24-S15-D
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPQZ6-D
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)400mA
Power (Watts) - Manufacture Series6W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesOCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.79" W x 0.43" H (32.0mm x 20.0mm x 10.8mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max6W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PQZ6-Q24-S15-D
Related LinksPQZ6-Q2, PQZ6-Q24-S15-D Datasheet, CUI Inc. Distributor
PQZ6-Q24-S15-D Details Description
Related parts for PQZ6-Q24-S15-D
RES SMD 51.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
PLUG MALE 4POS LARGE CAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 42POS GOLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 12VDC 60X25MM IP68 datasheet.pdf