Vishay/BCcomponents PR01000107503JR500
PR01000107503JR500 picture photo
Mfg. Part Number
PR01000107503JR500
Brief Description
RES 750K OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
PR01000107503JR500.pdf
Availability of PR01000107503JR500
QUANTITY
PR01000107503JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of PR01000107503JR500
Internal Part NumberEIS-PR01000107503JR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PR01000107503JR500
Related LinksPR0100010, PR01000107503JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
PR01000107503JR500 Details Description
Related parts for PR01000107503JR500
RES SMD 1.74K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 132PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 6.3V 10% 2312 datasheet.pdf
RES SMD 6.49K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
LED CBI 3MM ARRAY 1X6 GREEN TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
DC/DC 8-36VIN/5VOUT .5A HSIP datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.225V SOT23 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 3A DO221BC datasheet.pdf