Vishay/BCcomponents PR02000201001JR500
PR02000201001JR500 picture photo
Mfg. Part Number
PR02000201001JR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1K OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
PR02000201001JR500.pdf
Availability of PR02000201001JR500
QUANTITY
PR02000201001JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of PR02000201001JR500
Internal Part NumberEIS-PR02000201001JR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingPR02 Ammopack Change in Packing Method 29/Aug/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPR02
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.154" Dia x 0.394" L (3.90mm x 10.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PR02000201001JR500
Related LinksPR0200020, PR02000201001JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
PR02000201001JR500 Details Description
Related parts for PR02000201001JR500
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG 4 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 20MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD datasheet.pdf