Vishay/BCcomponents PR02000201203JR500
PR02000201203JR500 picture photo
Mfg. Part Number
PR02000201203JR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 120K OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
PR02000201203JR500.pdf
Availability of PR02000201203JR500
QUANTITY
PR02000201203JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of PR02000201203JR500
Internal Part NumberEIS-PR02000201203JR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingPR02 Ammopack Change in Packing Method 29/Aug/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPR02
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120k
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.154" Dia x 0.394" L (3.90mm x 10.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PR02000201203JR500
Related LinksPR0200020, PR02000201203JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
PR02000201203JR500 Details Description
Related parts for PR02000201203JR500
CONN RCPT .05" 20X4POS GOLD SMD datasheet.pdf
INSERT MALE 8+2POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
RES FUSE 51 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 100V P2H 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 125A 80VDC datasheet.pdf
IC FPGA 552 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
BOARD EVAL TW8820-LA1-CR datasheet.pdf
CARD GUIDE 2.31" datasheet.pdf
26500 12C 12#12 PIN PLUG datasheet.pdf
ER 13C 13#16 PIN PLUG datasheet.pdf
220UF 50V 10X10X14MM 105C 3000H datasheet.pdf