Vishay/BCcomponents PR02000201301JR500
PR02000201301JR500 picture photo
Mfg. Part Number
PR02000201301JR500
Brief Description
RES 1.3K OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
PR02000201301JR500.pdf
Availability of PR02000201301JR500
QUANTITY
PR02000201301JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of PR02000201301JR500
Internal Part NumberEIS-PR02000201301JR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.3k
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.154" Dia x 0.394" L (3.90mm x 10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PR02000201301JR500
Related LinksPR0200020, PR02000201301JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
PR02000201301JR500 Details Description
Related parts for PR02000201301JR500
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-HTSSOP datasheet.pdf
CONN DIN MALE PLUG 4POS STR datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 2CH 16-DIP datasheet.pdf
RES 51.5K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
RES 55 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.71KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CUT & POLISH FLAP BRUSH 7A MED datasheet.pdf
HOLESAW VARIABLE PITCH datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 20ppm 10pF 50 Ohm 0°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf