Vishay/BCcomponents PR02000204708JR500
PR02000204708JR500 picture photo
Mfg. Part Number
PR02000204708JR500
Brief Description
RES 4.7 OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
PR02000204708JR500.pdf
Availability of PR02000204708JR500
QUANTITY
PR02000204708JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of PR02000204708JR500
Internal Part NumberEIS-PR02000204708JR500
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.154" Dia x 0.394" L (3.90mm x 10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PR02000204708JR500
Related LinksPR0200020, PR02000204708JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
PR02000204708JR500 Details Description
Related parts for PR02000204708JR500
RES SMD 270 OHM 5% 2/3W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
FUSE GLASS 7A 350VAC 2AG datasheet.pdf
CONN MAG-MATE 31-33AWG .187 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
CONN HOUSING 20POS 2.54MM DUAL datasheet.pdf