Vishay/BCcomponents PR02000204709JR500
PR02000204709JR500 picture photo
Mfg. Part Number
PR02000204709JR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 47 OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
PR02000204709JR500.pdf
Availability of PR02000204709JR500
QUANTITY
PR02000204709JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of PR02000204709JR500
Internal Part NumberEIS-PR02000204709JR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingPR02 Ammopack Change in Packing Method 29/Aug/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPR02
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.154" Dia x 0.394" L (3.90mm x 10.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PR02000204709JR500
Related LinksPR0200020, PR02000204709JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
PR02000204709JR500 Details Description
Related parts for PR02000204709JR500
IC REG LDO ADJ 1A SC63 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES 845 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
KIT MICA 10PF - 7500PF datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
LED CCT 2700K PLCC SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf