Vishay/BCcomponents PR02000205600JR500
PR02000205600JR500 picture photo
Mfg. Part Number
PR02000205600JR500
Brief Description
RES 560 OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
PR02000205600JR500.pdf
Availability of PR02000205600JR500
QUANTITY
PR02000205600JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of PR02000205600JR500
Internal Part NumberEIS-PR02000205600JR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.154" Dia x 0.394" L (3.90mm x 10.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PR02000205600JR500
Related LinksPR0200020, PR02000205600JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
PR02000205600JR500 Details Description
Related parts for PR02000205600JR500
RES 100 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
ENCODER 11MM ROTARY TOP ADJUST datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LVR SPST 11A QC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 30UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf