Vishay/BCcomponents PR02000205601JR500
PR02000205601JR500 picture photo
Mfg. Part Number
PR02000205601JR500
Brief Description
RES 5.6K OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
PR02000205601JR500.pdf
Availability of PR02000205601JR500
QUANTITY
PR02000205601JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of PR02000205601JR500
Internal Part NumberEIS-PR02000205601JR500
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.154" Dia x 0.394" L (3.90mm x 10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PR02000205601JR500
Related LinksPR0200020, PR02000205601JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
PR02000205601JR500 Details Description
Related parts for PR02000205601JR500
CER RESONATOR 5.00MHZ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 6.05VWM 11.7VC DO204AC datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 16DFN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CAP CER 2000PF 50V U2J 0603 datasheet.pdf
T2 TERMINATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 0.100 T/H datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 150W datasheet.pdf