Vishay/BCcomponents PR02000206201JR500
PR02000206201JR500 picture photo
Mfg. Part Number
PR02000206201JR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.2K OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
PR02000206201JR500.pdf
Availability of PR02000206201JR500
QUANTITY
PR02000206201JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of PR02000206201JR500
Internal Part NumberEIS-PR02000206201JR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingPR02 Ammopack Change in Packing Method 29/Aug/2014
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPR02
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.2k
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.154" Dia x 0.394" L (3.90mm x 10.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PR02000206201JR500
Related LinksPR0200020, PR02000206201JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
PR02000206201JR500 Details Description
Related parts for PR02000206201JR500
IC REG LDO ADJ 0.8A SOT223 datasheet.pdf
RES 21 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf