Vishay/BCcomponents PR02000206209JR500
PR02000206209JR500 picture photo
Mfg. Part Number
PR02000206209JR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 62 OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
PR02000206209JR500.pdf
Availability of PR02000206209JR500
QUANTITY
PR02000206209JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of PR02000206209JR500
Internal Part NumberEIS-PR02000206209JR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingPR02 Ammopack Change in Packing Method 29/Aug/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPR02
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)62
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.154" Dia x 0.394" L (3.90mm x 10.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PR02000206209JR500
Related LinksPR0200020, PR02000206209JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
PR02000206209JR500 Details Description
Related parts for PR02000206209JR500
RES SMD 383 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 145VWM 234VC 1.5KE datasheet.pdf
RES SMD 287K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 20POS 2.54MM datasheet.pdf
LED OSTAR WARM WHITE 3000K 8SMD datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 320MA 1.2 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125" datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:5 200MHZ 24QFN datasheet.pdf