Vishay/BCcomponents PR02000206209JR500
PR02000206209JR500 picture photo
Mfg. Part Number
PR02000206209JR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 62 OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
PR02000206209JR500.pdf
Availability of PR02000206209JR500
QUANTITY
PR02000206209JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of PR02000206209JR500
Internal Part NumberEIS-PR02000206209JR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingPR02 Ammopack Change in Packing Method 29/Aug/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPR02
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)62
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.154" Dia x 0.394" L (3.90mm x 10.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PR02000206209JR500
Related LinksPR0200020, PR02000206209JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
PR02000206209JR500 Details Description
Related parts for PR02000206209JR500
KIT HEATSHRNK CP221 350PC 6 SIZE datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 1A 100V 4SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN SOCKET .5MM 30POS SMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 20LSSOP datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf