Vishay/BCcomponents PR03000201001JAC00
PR03000201001JAC00 picture photo
Mfg. Part Number
PR03000201001JAC00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1K OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
PR03000201001JAC00.pdf
Availability of PR03000201001JAC00
QUANTITY
PR03000201001JAC00 Order Process
Ship out your order
Specifications of PR03000201001JAC00
Internal Part NumberEIS-PR03000201001JAC00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPR03
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.205" Dia x 0.657" L (5.20mm x 16.70mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PR03000201001JAC00
Related LinksPR0300020, PR03000201001JAC00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
PR03000201001JAC00 Details Description
Related parts for PR03000201001JAC00
IC OPAMP QUAD R-R HS 14-SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
RES 274 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
990-5 COND PUNCH datasheet.pdf
HEX STANDOFF 8-32 BRASS 10MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf