Vishay/BCcomponents PR03000201101JAC00
PR03000201101JAC00 picture photo
Mfg. Part Number
PR03000201101JAC00
Brief Description
RES 1.1K OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
PR03000201101JAC00.pdf
Availability of PR03000201101JAC00
QUANTITY
PR03000201101JAC00 Order Process
Ship out your order
Specifications of PR03000201101JAC00
Internal Part NumberEIS-PR03000201101JAC00
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.205" Dia x 0.657" L (5.20mm x 16.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PR03000201101JAC00
Related LinksPR0300020, PR03000201101JAC00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
PR03000201101JAC00 Details Description
Related parts for PR03000201101JAC00
RES 475K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
PLUG GFCI 120VAC 15A MAN RST datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 37.4 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 8CH 300K 20-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 900V 18.5A TO-220 datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 5W T18 datasheet.pdf
CONN FERRULE BLUE datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 50MS SNT-4A datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf