Vishay/BCcomponents PR03000202002JAC00
PR03000202002JAC00 picture photo
Mfg. Part Number
PR03000202002JAC00
Brief Description
RES 20K OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
PR03000202002JAC00.pdf
Availability of PR03000202002JAC00
QUANTITY
PR03000202002JAC00 Order Process
Ship out your order
Specifications of PR03000202002JAC00
Internal Part NumberEIS-PR03000202002JAC00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.205" Dia x 0.657" L (5.20mm x 16.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PR03000202002JAC00
Related LinksPR0300020, PR03000202002JAC00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
PR03000202002JAC00 Details Description
Related parts for PR03000202002JAC00
SOCKET PWR ENTRY 2POLE SCREW 8MM datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.3A 96 MOHM SMD datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 75MHZ 8WSON datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M10-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 1/8 NPT 5V 36" datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 56KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1K OHM 5% 25W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.25A 30V datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 345MA 1.25 OHM datasheet.pdf