Vishay/BCcomponents PR03000205100JAC00
PR03000205100JAC00 picture photo
Mfg. Part Number
PR03000205100JAC00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 510 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
PR03000205100JAC00.pdf
Availability of PR03000205100JAC00
QUANTITY
PR03000205100JAC00 Order Process
Ship out your order
Specifications of PR03000205100JAC00
Internal Part NumberEIS-PR03000205100JAC00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPR03
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)510
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.205" Dia x 0.657" L (5.20mm x 16.70mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PR03000205100JAC00
Related LinksPR0300020, PR03000205100JAC00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
PR03000205100JAC00 Details Description
Related parts for PR03000205100JAC00
CONN RECEPT PIN .015-.025" .203" datasheet.pdf
HOOK CURVED SSTEEL 6.1" datasheet.pdf
PATCHCORD 1/4" YELLOW 3FT datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 100MHZ 119BGA datasheet.pdf
SWITCH BASIC SPDT 2A SEALED SLD datasheet.pdf
RES 360K OHM 1/20W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 237K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
EVAL KIT MAX2130 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
RECEIVER SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
3300UF 100V 35X60MM 85C 10000H datasheet.pdf