Vishay/BCcomponents PR03000206200JAC00
PR03000206200JAC00 picture photo
Mfg. Part Number
PR03000206200JAC00
Brief Description
RES 620 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
PR03000206200JAC00.pdf
Availability of PR03000206200JAC00
QUANTITY
PR03000206200JAC00 Order Process
Ship out your order
Specifications of PR03000206200JAC00
Internal Part NumberEIS-PR03000206200JAC00
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)620
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.205" Dia x 0.657" L (5.20mm x 16.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PR03000206200JAC00
Related LinksPR0300020, PR03000206200JAC00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
PR03000206200JAC00 Details Description
Related parts for PR03000206200JAC00
MOSFET N-CH 60V 14A TO220FP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMB datasheet.pdf
IC DDR SYNC BUCK CTRL REF 24-QFN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 8V 130MA SOT323 datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RES SMD 29.4K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 750NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf