Vishay/BCcomponents PR03000208200JAC00
PR03000208200JAC00 picture photo
Mfg. Part Number
PR03000208200JAC00
Brief Description
RES 820 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
PR03000208200JAC00.pdf
Availability of PR03000208200JAC00
QUANTITY
PR03000208200JAC00 Order Process
Ship out your order
Specifications of PR03000208200JAC00
Internal Part NumberEIS-PR03000208200JAC00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)820
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.205" Dia x 0.657" L (5.20mm x 16.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PR03000208200JAC00
Related LinksPR0300020, PR03000208200JAC00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
PR03000208200JAC00 Details Description
Related parts for PR03000208200JAC00
PROTOTYPING BOARD FOR BL1800 datasheet.pdf
IC CODEC-FILTER PCM 5V 20-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS DUAL R/A PCB datasheet.pdf
TAPE REFLECT PRISMATIC 12"X5YD datasheet.pdf
IC ACCELERATOR I2C HOTSWAP 8DFN datasheet.pdf
CUT & POLISH ROLL 9X30' A MED datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
TERMINAL MARKER MF 10/5 MC SPC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.8V 3.3V 77W datasheet.pdf