Diodes Incorporated PR1006GL-T
PR1006GL-T picture photo
Mfg. Part Number
PR1006GL-T
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 800V 1A DO41
Datasheet Download
PR1006GL-T.pdf
Availability of PR1006GL-T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PR1006GL-T Order Process
Ship out your order
Specifications of PR1006GL-T
Internal Part NumberEIS-PR1006GL-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLDiscrete Semiconductors 18/Nov/2008
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)500ns
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 800V
Capacitance @ Vr, F8pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-41
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PR1006GL-T
Related LinksPR100, PR1006GL-T Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
PR1006GL-T Details Description
Related parts for PR1006GL-T
CONN IC DIP SOCKET 24POS TINLEAD datasheet.pdf
CONN RECEPT HR 2POS 2.5MM BLACK datasheet.pdf
DIP CABLE - HDP16H/AE16G/X datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 15POS TIN PCB datasheet.pdf
RES SMD 48.7K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 9.3PF 50V P2H 0402 datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 600V 4A GBL datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
IC WINDOW WATCHDOG TIMER 8SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 1K OHM 20SOIC datasheet.pdf