Diodes Incorporated PR1006GL-T
PR1006GL-T picture photo
Mfg. Part Number
PR1006GL-T
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 800V 1A DO41
Datasheet Download
PR1006GL-T.pdf
Availability of PR1006GL-T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PR1006GL-T Order Process
Ship out your order
Specifications of PR1006GL-T
Internal Part NumberEIS-PR1006GL-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLDiscrete Semiconductors 18/Nov/2008
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)500ns
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 800V
Capacitance @ Vr, F8pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-41
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PR1006GL-T
Related LinksPR100, PR1006GL-T Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
PR1006GL-T Details Description
Related parts for PR1006GL-T
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8MSOP datasheet.pdf
HEAT SHRINK BLU 1/4" X 500' datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 6.3V 10% 2312 datasheet.pdf
Crystal 14.7456MHz 30ppm Series 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
TAPE FOAM DBL COAT VINYL 12"X5YD datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 5% 2W 4525 datasheet.pdf
POT 5K OHM 1/2W PLASTIC LOG datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 330VAC AXIAL datasheet.pdf