E-Switch PR141C1000-116-ACC-F03-1
PR141C1000-116-ACC-F03-1 picture photo
Mfg. Part Number
PR141C1000-116-ACC-F03-1
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPST 16A 125V
Datasheet Download
PR141C1000-116-ACC-F03-1.pdf
Availability of PR141C1000-116-ACC-F03-1
QUANTITY
PR141C1000-116-ACC-F03-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PR141C1000-116-ACC-F03-1
Internal Part NumberEIS-PR141C1000-116-ACC-F03-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesPR1, LAMB
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST
Switch FunctionOff-On
Current Rating16A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapClear (Red Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorNeon, Red
Illumination Voltage (Nominal)125 VAC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
FeaturesPVC Cap and Frame
Panel Cutout DimensionsCircular - 25.00mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Mechanical Life-
Electrical Life10,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PR141C1000-116-ACC-F03-1
Related LinksPR141C1000-1, PR141C1000-116-ACC-F03-1 Datasheet, E-Switch Distributor
PR141C1000-116-ACC-F03-1 Details Description
Related parts for PR141C1000-116-ACC-F03-1
IC CLK MULT PLL STD DRV 16-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT WEDGE 3POS GREEN datasheet.pdf
RES 796K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.909 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 437K OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
D4N-4B2H datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP PREBIAS 0.2W US6 datasheet.pdf
IE MINIFIBERLINX-II/TELCO MOD TP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf