E-Switch PR144C1200/ACC-F03-1
PR144C1200/ACC-F03-1 picture photo
Mfg. Part Number
PR144C1200/ACC-F03-1
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 16A 125V
Datasheet Download
PR144C1200/ACC-F03-1.pdf
Availability of PR144C1200/ACC-F03-1
QUANTITY
PR144C1200/ACC-F03-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PR144C1200/ACC-F03-1
Internal Part NumberEIS-PR144C1200/ACC-F03-1
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating16A (AC)
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
FeaturesPVC Cap and Frame
Panel Cutout DimensionsCircular - 25.00mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PR144C1200/ACC-F03-1
Related LinksPR144C1200, PR144C1200/ACC-F03-1 Datasheet, E-Switch Distributor
PR144C1200/ACC-F03-1 Details Description
Related parts for PR144C1200/ACC-F03-1
IC USB HUB CNTRL 5-PORT 100LQFP datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 50VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 397 OHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 140UF 10% 60V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf