E-Switch PR14EC1000-116/ACC-F03-1
PR14EC1000-116/ACC-F03-1 picture photo
Mfg. Part Number
PR14EC1000-116/ACC-F03-1
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NO 16A 125V
Datasheet Download
PR14EC1000-116/ACC-F03-1.pdf
Availability of PR14EC1000-116/ACC-F03-1
QUANTITY
PR14EC1000-116/ACC-F03-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PR14EC1000-116/ACC-F03-1
Internal Part NumberEIS-PR14EC1000-116/ACC-F03-1
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating16A (AC)
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorNeon, Red
Illumination Voltage (Nominal)125 VAC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
FeaturesPVC Cap and Frame
Panel Cutout DimensionsCircular - 25.00mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PR14EC1000-116/ACC-F03-1
Related LinksPR14EC1000-1, PR14EC1000-116/ACC-F03-1 Datasheet, E-Switch Distributor
PR14EC1000-116/ACC-F03-1 Details Description
Related parts for PR14EC1000-116/ACC-F03-1
TORX KEY L SHAPE IP40 4.65" datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 40A PPAK SO-8 datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 693.483MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
A-INL-PG16-P-GY datasheet.pdf
CAP TRIM 1-3.5PF 300V THRU HOLE datasheet.pdf