Diodes Incorporated PR2001G-T
PR2001G-T picture photo
Mfg. Part Number
PR2001G-T
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 50V 2A DO15
Datasheet Download
PR2001G-T.pdf
Availability of PR2001G-T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PR2001G-T Order Process
Ship out your order
Specifications of PR2001G-T
Internal Part NumberEIS-PR2001G-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAnalog/Discrete 10/June/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)50V
Current - Average Rectified (Io)2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 2A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)150ns
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 50V
Capacitance @ Vr, F35pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-15
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PR2001G-T
Related LinksPR20, PR2001G-T Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
PR2001G-T Details Description
Related parts for PR2001G-T
RELAY REED SPST 500MA 12V datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 17VC DO221AC datasheet.pdf
PTC THERMISTOR C 850-A 120-A570 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.6KV 1A DO214AC datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 48MM datasheet.pdf