Diodes Incorporated PR2006G-T
PR2006G-T picture photo
Mfg. Part Number
PR2006G-T
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 800V 2A DO15
Datasheet Download
PR2006G-T.pdf
Availability of PR2006G-T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PR2006G-T Order Process
Ship out your order
Specifications of PR2006G-T
Internal Part NumberEIS-PR2006G-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAnalog/Discrete 10/June/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800V
Current - Average Rectified (Io)2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 2A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)500ns
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 800V
Capacitance @ Vr, F35pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-15
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PR2006G-T
Related LinksPR20, PR2006G-T Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
PR2006G-T Details Description
Related parts for PR2006G-T
FUSE BLOCK CART 300V CHASS MNT datasheet.pdf
KIT USB TO ATA REFERENCE DESIGN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 15PF 500V 1111 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 180A SOT-227B datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1.4A 127 MOHM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 380VWM 520VC AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.8NH 500MA 200 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf