Diodes Incorporated PR2006G-T
PR2006G-T picture photo
Mfg. Part Number
PR2006G-T
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 800V 2A DO15
Datasheet Download
PR2006G-T.pdf
Availability of PR2006G-T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PR2006G-T Order Process
Ship out your order
Specifications of PR2006G-T
Internal Part NumberEIS-PR2006G-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAnalog/Discrete 10/June/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800V
Current - Average Rectified (Io)2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 2A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)500ns
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 800V
Capacitance @ Vr, F35pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-15
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PR2006G-T
Related LinksPR20, PR2006G-T Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
PR2006G-T Details Description
Related parts for PR2006G-T
SWITCH BASIC SPDT 1A SLD 30V datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RACK AND PANEL CONNECTOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf