| Internal Part Number | EIS-PR29MF12NSZF | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Optoelectronic 30/Nov/2012 | |
| Standard Package | 50 | |
| Category | Relays | |
| Family | Solid State Relays | |
| Series | PR29MF | |
| Packaging | Tube | |
| Circuit | SPST-NO (1 Form A) | |
| Output Type | AC | |
| On-State Resistance | - | |
| Load Current | 900mA | |
| Voltage - Input | 1.2VDC | |
| Voltage - Load | 0 ~ 120 V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads | |
| Supplier Device Package | 8-DIP | |
| Relay Type | Relay | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | PR29MF12NSZF | |
| Related Links | PR29MF, PR29MF12NSZF Datasheet, Sharp Microelectronics Distributor | |
 | 74116 | BIT PHILLIPS SZ1 5.91" | datasheet.pdf | |
 | 345-086-541-204 | CARDEDGE 86POS DUAL .100 GREEN | datasheet.pdf | |