Intel PR80960VH100
PR80960VH100 picture photo
Mfg. Part Number
PR80960VH100
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microprocessors
Brief Description
IC MPU I960 100MHZ 324BGA
Datasheet Download
PR80960VH100.pdf
Availability of PR80960VH100
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PR80960VH100 Order Process
Ship out your order
Specifications of PR80960VH100
Internal Part NumberEIS-PR80960VH100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
Seriesi960
PackagingTray
Core Processori960
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed100MHz
Co-Processors/DSP-
RAM ControllersDRAM
Graphics AccelerationNo
Display & Interface Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Voltage - I/O3.3V
Operating Temperature0°C ~ 95°C
Security Features-
Package / Case324-BGA
Supplier Device Package324-BGA
Additional InterfacesI²C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PR80960VH100
Related LinksPR8096, PR80960VH100 Datasheet, Intel Distributor
PR80960VH100 Details Description
Related parts for PR80960VH100
RES SMD 2.2K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 14V 11A 8-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 4.22K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 189 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 70POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ16B PG21 datasheet.pdf
OSC XO 27.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RJ45 LOW PROFILE WITH LED datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 490MA 915 MOHM datasheet.pdf