TE Connectivity Alcoswitch Switches PRASA1-16F-BB000
PRASA1-16F-BB000 picture photo
Mfg. Part Number
PRASA1-16F-BB000
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V
Datasheet Download
PRASA1-16F-BB000.pdf
Availability of PRASA1-16F-BB000
QUANTITY
PRASA1-16F-BB000 Order Process
Ship out your order
Specifications of PRASA1-16F-BB000
Internal Part NumberEIS-PRASA1-16F-BB000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPRASA1-16F-BB000 Statement of ComplianceRoHS 2 Statement
Featured ProductTE Connectivity Alcoswitch Switches
Standard Package100
Category Switches
FamilyRocker Switches
SeriesPRA
PackagingBulk
CircuitSPST
Switch FunctionOn-Off
Current Rating16A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeConcave (Curved)
Color - Actuator/CapBlack
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress ProtectionDust Proof
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 19.20mm x 13.00mm
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life6,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PRASA1-16F-BB000
Related LinksPRASA1-1, PRASA1-16F-BB000 Datasheet, TE Connectivity Alcoswitch Switches Distributor
PRASA1-16F-BB000 Details Description
Related parts for PRASA1-16F-BB000
CAP CER 1000PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER ON/OFF SOT89-5 datasheet.pdf
CIR BRKR MAGHYDR 4A 240VAC 80VDC datasheet.pdf
CAP CER 0.18UF 630V X7R RADIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 2.5A SOT-23 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 690K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 30.1KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
MINIFIT HCS DR V/PEGS V-2 /DH 18 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf