TE Connectivity Alcoswitch Switches PRASD1-16F-BB000
PRASD1-16F-BB000 picture photo
Mfg. Part Number
PRASD1-16F-BB000
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V
Datasheet Download
PRASD1-16F-BB000.pdf
Availability of PRASD1-16F-BB000
QUANTITY
PRASD1-16F-BB000 Order Process
Ship out your order
Specifications of PRASD1-16F-BB000
Internal Part NumberEIS-PRASD1-16F-BB000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPRASD1-16F-BB000 Statement of ComplianceRoHS 2 Statement
Featured ProductTE Connectivity Alcoswitch Switches
Standard Package100
Category Switches
FamilyRocker Switches
SeriesPRA
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating16A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeConcave (Curved)
Color - Actuator/CapBlack
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress ProtectionDust Proof
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 19.20mm x 13.00mm
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life6,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PRASD1-16F-BB000
Related LinksPRASD1-1, PRASD1-16F-BB000 Datasheet, TE Connectivity Alcoswitch Switches Distributor
PRASD1-16F-BB000 Details Description
Related parts for PRASD1-16F-BB000
FIXED IND 250UH 8A 41 MOHM TH datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 4K EE 8-SOIC datasheet.pdf
TERM BARREL 12-10AWG TERMI-FOIL datasheet.pdf
RES SMD 68.1OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
PATCHCORD BANTAM 3COND 10FT YEL datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.80V SC70-3 datasheet.pdf
RES 1.1 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC 6 PWR SUPPLY MONITOR 20TSSOP datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf