TE Connectivity Potter & Brumfield Relays PRD-7DH0-12
PRD-7DH0-12 picture photo
Mfg. Part Number
PRD-7DH0-12
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 20A 12V
Datasheet Download
PRD-7DH0-12.pdf
Availability of PRD-7DH0-12
QUANTITY
PRD-7DH0-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of PRD-7DH0-12
Internal Part NumberEIS-PRD-7DH0-12
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Coil TypeNon Latching
Coil Current169mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormDPST (2 Form A)
Contact Rating (Current)20A
Switching Voltage600VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)9 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power2 W
Coil Resistance71 Ohms
Operating Temperature-55°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PRD-7DH0-12
Related LinksPRD-7, PRD-7DH0-12 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
PRD-7DH0-12 Details Description
Related parts for PRD-7DH0-12
CONN TERM BLOCK JUMPER 2POS datasheet.pdf