TE Connectivity Potter & Brumfield Relays PRD-7DY0-48
PRD-7DY0-48 picture photo
Mfg. Part Number
PRD-7DY0-48
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 48V
Datasheet Download
PRD-7DY0-48.pdf
Availability of PRD-7DY0-48
QUANTITY
PRD-7DY0-48 Order Process
Ship out your order
Specifications of PRD-7DY0-48
Internal Part NumberEIS-PRD-7DY0-48
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Coil TypeNon Latching
Coil Current41.7mA
Coil Voltage48VDC
Contact FormDPST (2 Form A)
Contact Rating (Current)25A
Switching Voltage600VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)36 VDC
Turn Off Voltage (Min)4.8 VDC
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power2 W
Coil Resistance1.15 kOhms
Operating Temperature-55°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PRD-7DY0-48
Related LinksPRD-7, PRD-7DY0-48 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
PRD-7DY0-48 Details Description
Related parts for PRD-7DY0-48
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.03A TO-92 datasheet.pdf
BARRIER BLOCK MARKER STRIP 14POS datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
RES 1.54 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN ADAPT IP69K USB A-B PNL MNT datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf