| Internal Part Number | EIS-PRD48BF480T400A00 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 5 (48 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | VI Chip PRM | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Programmers, Development Systems | |
| Family | Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS | |
| Series | VI Chip® PRM® | |
| Main Purpose | DC/DC, Step Up or Down | |
| Outputs and Type | 1, Non-Isolated | |
| Power - Output | 400W | |
| Voltage - Output | 5 V ~ 55 V | |
| Current - Output | 8.33A | |
| Voltage - Input | 38 V ~ 55 V | |
| Regulator Topology | Buck-Boost | |
| Frequency - Switching | 1MHz | |