TE Connectivity Alcoswitch Switches PRDDD1-16F-BB000
PRDDD1-16F-BB000 picture photo
Mfg. Part Number
PRDDD1-16F-BB000
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER DPDT 16A 125V
Datasheet Download
PRDDD1-16F-BB000.pdf
Availability of PRDDD1-16F-BB000
QUANTITY
PRDDD1-16F-BB000 Order Process
Ship out your order
Specifications of PRDDD1-16F-BB000
Internal Part NumberEIS-PRDDD1-16F-BB000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPRDDD1-16F-BB000 Statement of ComplianceRoHS 2 Statement
Featured ProductTE Connectivity Alcoswitch Switches
Standard Package50
Category Switches
FamilyRocker Switches
SeriesPRD
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating16A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeConcave (Curved)
Color - Actuator/CapBlack
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 27.60mm x 25.40mm
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life6,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PRDDD1-16F-BB000
Related LinksPRDDD1-1, PRDDD1-16F-BB000 Datasheet, TE Connectivity Alcoswitch Switches Distributor
PRDDD1-16F-BB000 Details Description
Related parts for PRDDD1-16F-BB000
LED 7-SEG CA .362" HI EFF RED datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV 2CH TRANS 8-DIP datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE TSOT23-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR 12X12MM AD5522 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 25V X5R 0201 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 16V NP0 0805 datasheet.pdf
DSUB 5W5 F CRIMP G A183 datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS54062-695 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC SDRAM 64MBIT 125MHZ TSOP datasheet.pdf