Sullins Connector Solutions PREC010DFBN-RC
PREC010DFBN-RC picture photo
Mfg. Part Number
PREC010DFBN-RC
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100" DUAL STR 20POS
Datasheet Download
PREC010DFBN-RC.pdf
Availability of PREC010DFBN-RC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PREC010DFBN-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PREC010DFBN-RC
Internal Part NumberEIS-PREC010DFBN-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.318" (8.08mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PREC010DFBN-RC
Related LinksPREC010, PREC010DFBN-RC Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PREC010DFBN-RC Details Description
Related parts for PREC010DFBN-RC
FUSE CERAMIC 3.15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC ADC 16BIT I2C 833SPS 12MSOP datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS 2KW 230V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
60710-2 SPACER datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.649 OHM 1% 30W datasheet.pdf