Sullins Connector Solutions PREC011SBDN-M71RC
PREC011SBDN-M71RC picture photo
Mfg. Part Number
PREC011SBDN-M71RC
Brief Description
CONN HEADER .100" SNGL R/A 11POS
Datasheet Download
PREC011SBDN-M71RC.pdf
Availability of PREC011SBDN-M71RC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PREC011SBDN-M71RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PREC011SBDN-M71RC
Internal Part NumberEIS-PREC011SBDN-M71RC
Number of Positions11
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PREC011SBDN-M71RC
Related LinksPREC011S, PREC011SBDN-M71RC Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PREC011SBDN-M71RC Details Description
Related parts for PREC011SBDN-M71RC
TVS DIODE 75VWM 121VC SMC datasheet.pdf
RES 634 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLK W/TEST DISC 5.2MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
CAP CER 1PF 100V BP 1206 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 140POS .050 SMD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 40W datasheet.pdf